Gezi 18.02.2004 HÜRRİYET
Ana sayfa İçin Tıklayınız.
17 yaşında planladı 35'inde emekli oldu dünya turuna çıkıyor

gezcin@gezcin.com

Memleketim-Çıldır'ım

Şirketim

Mesaj Yaz

Ceren SÖZERİ

Kasım ayının ilk Hürriyet Seyahat'ini dikkatli okuyanlar, karavanla dünya turuna çıkacak bir gezginin yol arkadaşı aradığı haberini hatırlayacaklardır. Söz konusu gezgin Gencay Pehlivan, henüz kendisine uygun bir yol arkadaşı bulamadı ama yine de şubat sonunda yola çıkmaya kararlı.

Belirlediği rotaya göre Pehlivan Hatay'dan Suriye'ye geçecek ve kıyı şeridini takip ederek güvenlik gerekçesiyle Nijer, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika Cumhuriyeti hariç tüm Afrika'yı gezecek. Sonra iki-üç haftalığına Türkiye'ye dönecek. Çünkü ‘‘Dünya turu yapmak var olan yaşantınızdan tümüyle kopmanızı gerektirmez’’ diye düşünüyor. Gezginin ya da kendi tanımlamasıyla ‘‘Gezcin’’in dünya turunun ikinci aşamasında Avrupa var. İspanya'dan başlayacağı karavan yolculuğu, Avrupa'dan St. Petersburg'a uzanacak ve Gürcistan üzerinden yeniden Türkiye'ye ulaşacak. Sonraki aşamalar ise İran'dan başlayacak Asya yolculuğu ile Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Amerika turları. Son durağı ise Kuzey Amerika olacak. Gencay Pehlivan bugüne dek yaptığı birikimlerle dünya turuna hazır. Ancak sponsorluklara da kapalı değil.

Gencay Pehlivan, 17 yaşında hayatını planlarken ‘‘35 yaşıma geldiğimde emekli olup dünyayı dolaşacağım’’ demiş. Bugün 35 yaşında, işini kardeşine bıraktı, tüm hazırlıkları tamam ve bu ayın sonunda yola çıkıyor. Dünya turu için çok önceden hazırlık yapmaya başlamış olsa da gezmek aslında onun yaşam biçimi. ‘‘Gitmek’’ bütün fiiller içindeki en güzel fiil ve yemek içmek kadar gerekli onun için.

İlk kez lise yıllarında bir Alman arkadaşıyla birlikte Çeşme'den Mersin Erdemli'ye bisikletle gitmiş. Dönüşte parası kalmadığı için bisikletini satıp otobüse binmiş. Türkiye'nin hemen her yanını gezmiş, on yabancı ülkeye gitmiş.

Gencay Pehlivan aslında dünya turunu tek başına yapmak istemiyor. Bu işe çok istekli, sağlıklı, turun gerektirdiği maddi güce sahip, ehliyeti olan ve sigara içmeyen bir yol arkadaşı arıyor. Bu çağrısını duyurduğu mail Hürriyet Seyahat'te yayımlandıktan sonra yüzlerce mail aldığını ama cevapların hiçbirinin istediği gibi olmadığını söylüyor. ‘‘Bazıları kurayla yanımda birini götürüyorum gibi algıladı, bazılarının sağlık problemleri vardı. Sonuçta kimseyi bulamadım ama benim yolculuğum buna bağlı değil ben ne olursa olsun bu yolculuğa çıkacağım’’ diyor. Ayrıca, haberimiz sayesinde arkadaş bulamasa da yolculuğuyla ilgili yeni bilgiler edindiğini eklemeden geçemiyor.

AFRİKA'YA KARAVANLA GİTMEKTEN VAZGEÇTİM

Daha önce dünya turu yapan ve yaşadıklarını bizimle paylaşan Gülin Aköz kendisine ulaşıp Afrika'nın çoğu yerinde yol olmadığını, karavanla seyahatin çok zor olduğunu anlatmış. Aköz'ün izlettiği kasetleri ve anlattıklarını dikkate alan Pehlivan, turun ilk aşaması olan Afrika'ya karavansız gitmeye karar vermiş.

Kendi hesabına göre tüm tur için 30-35 bin euro harcaması gerekiyor, ‘‘Bu rakam dünya turu için birkaç yüz bin dolar gerektiğini düşünenleri çok şaşırtıyor’’ diyor. Normal şartlarda turu 2,5 yılda tamamlayacağını düşünüyor.

Afrika yolculuğuna son derece az eşya götürmeyi planlıyor. Yanına laptop, fotoğraf makinesi, bir ayakkabı, bir sandalet, şort, tişört ve yazlık uyku tulumu alacak. Ciple giderse aracın üzerine çadır kuracak ama yine de tedbiri elden bırakmayıp Afrika'daki tüm rezervasyonlarını yaptırmış. Karavanını konserveyle doldurmayacağını yerel yemekleri deneyeceğini söyleyen Pehlivan, gittiği yerlerde kentin gerçek sahipleriyle bir arada olmayı, ana sokaklardan ayrılıp ara sokakları keşfetmeyi seviyor.

ONUN GEZME ANLAYIŞI BU

Gencay Pehlivan, anlattığı şu anısıyla gezme anlayışını ortaya koyuyor:

‘‘İstanbul'dan gezmek üzere otobüsle Trabzon'a gidiyordum. Sinop'a geldiğimizde burayı çok beğenerek otobüsten indim. Sinop'ta iki gün kaldım. Ardından tekrar Trabzon'a bilet aldım ama Ordu'da yine otobüsten indim. Dört gün Ordu'da kaldıktan sonra yeniden Trabzon'a bilet aldım ama Görele'de mola verdiğimizde gördüğüm güzelliklere dayanamadım ve yeniden otobüsten indim. Bir gece sahile yakın adacıklardan birinde kaldım. Ardından Trabzon'a ulaşabildim. Trabzon'un merkezi bence özelliğini yitirmişti. Ben zaten doğayı, bozulmamış yerleri arıyordum. Maçka'dan Sümela'ya kadar 25 kilometrelik yolu yürüdüm. Yol kenarında dere akıyordu çok güzel bir yolculuktu.’’ 


Haberin Orijinal Görüntüsü İçin Tıklayınız.
 

Hürriyet Seyahat sayesinde tanışıp evlendiler  (Aynı Konuda 2. Haber)

Ceren SÖZERİ

Dünya turuna çıkmak için Hürriyet Seyahat aracılığıyla yol arkadaşı arayan Gencay Pehlivan, kendine yol arkadaşı bulmakla kalmadı, hayat arkadaşı da buldu. Birlikte seyahat etmek için buluştuğu ve arkadaşlık ettiği Ayşe’yle geçen hafta evlendi...

Hürriyet Seyahat’in sıkı takipçileri geçtiğimiz kasım ayının ilk haftasında çıkan bir gezginin yol arkadaşı aradığına dair ‘Karavanla dünya turuna çıkmak ister misiniz’ başlıklı haberi ve ardından 19 Şubat’ta o gezginle yani Gencay Pehlivan’la yaptığımız röportajı hatırlayacaklardır. Hatırlamayanlar için kısaca öyküyü özetleyelim. 17 yaşında dünya turuna çıkmayı planlayan ve 35 yaşına geldiğinde bu hayalini gerçekleştirmek için işinden kendini emekli eden Pehlivan, şubatta yol arkadaşı bulma umudunu kaybedince yola tek başına çıkmaya karar vermişti. Bize de Afrika’dan başlayıp Asya’ya, ardından Avrupa ve sonunda Kuzey Amerika’ya uzanan tur rotasını ve bu yolculuğu hangi şartlarda yapacağını ayrıntılı biçimde anlatmıştı. Bizim kendisine iyi yolculuklar dileyerek ayrıldığımız Pehlivan’ın yaşamı ve yolculuk planları bu haberden sonra epey değişti.

İSA BEKLERKEN AYŞE ÇIKTI

Hikayenin devamı şöyle: Pehlivan, şubat sonunda başlayacağı turunda Afrika’yı karavanla gezemeyeceğini anlayınca, ufak bir değişiklik yapar ve Avrupa turunu öne alır. Almanya’dan karavanını alarak gezmeye başladığı Avrupa kentlerinde bulduğu internet kafelerden kendisine gelen mailleri cevaplamaya çalışır. Belçika’dayken haberimizi okuduktan sonra çok görmek istediği Afrika hakkında bilgi almak isteyen Isha nick’li (internette takma isim) birinden mail alır. İsa adlı bir gençten geldiğini sandığı bu maili Belçika’da Fransızca klavyeli bir internet kafeden zar zor yanıtlamaya çalışır ancak anlaşılmama ihtimalini göz önünde bulundurarak Türkiye’ye döndüğünde kendisine daha detaylı cevap yazacağına söz verir.

Avrupa seyahatini tamamlar tamamlamaz da sözünü tutar. Yaklaşık bir buçuk ay boyunca mail yoluyla görüşürler. Gencay Pehlivan bu süre içinde hálá mailleştiği kişiyi İsa zannetmektedir. Tabii bunda mail yazanın karavan ve seyahatleri konusunda çok teknik sorular sorması da etkili olur. Gencay Pehlivan sonunda cinsiyetinden emin olduğu mail arkadaşına ismini sorduğunda ‘Ayşe’ yanıtını alır ve şoke olur. Mailleşmeleri bir süre daha devam eder. İki seyahat tutkunu bu mailleşmeleri sırasında seyahatten başka ortak yönleri de olduğunu farkederler ve tanışmaya karar verirler. Artık iki iyi arkadaş olmuşlardır. İkisi de gezmeyi çok sevdiğinden Kadıköy’de cheese cake yemek amacıyla buluşmaları Şile’de son bulur. Ardından Olimpos gezisi gelir. Birbirlerini yol arkadaşı olarak da test eden iki gezgin arasında yavaş yavaş aşk tohumları da filizlenmeye başlar.

HEM EVLENELİM HEM GEZELİM

Ayşe bu konuda oldukça çekingen davransa da Gencay Pehlivan’ın kendisi gibi gezmeyi ve doğal yaşamı çok seven sevimli kızı kaçırmaya niyeti yoktur. Uzun süren tavlama sürecinin ardından ortak yönleriyle ilgili bir sohbet sırasında ağzından baklayı çıkarır: ‘Madem bu kadar ortak yönümüz var, neden evlenmiyoruz?’

Ayşe’nin ‘Evet’ cevabı sonrası ortak seyahat planlarına ortak yaşam planları da eklenir.

11 Eylül’de İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip olan Otağ Tepe’de yaşamlarını birleştiren Gencay ve Ayşe Pehlivan çifti çok aşık ve çok mutlular. Balayı için şimdilik tam Afrika saymadıkları Mısır’ı tercih ettiler ama en kısa zamanda haritayı önlerine koyup Kara Afrika’ya doğru yola çıkmayı planlıyorlar. Biz de kendilerine önce mutluluklar sonra keyifli yolculuklar diliyoruz. 

Ana sayfa için tıklayınız